Sorting
Source
Katalog zbiorów
(1)
Form of Work
Książki
(1)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Status
available
(1)
Branch
Filia nr 2
(1)
Author
Zaleski Adam (1928- )
(1)
Year
2010 - 2019
(1)
Time Period of Creation
2001-
(1)
Country
Poland
(1)
Language
Polish
(1)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Zalescy (rodzina)
(1)
Zaleski, Adam (1928- )
(1)
Subject: time
1801-1900
(1)
1901-2000
(1)
2001-
(1)
Subject: place
Polska
(1)
Genre/Form
Pamiętniki i wspomnienia
(1)
Publicystyka
(1)
Domain
Historia
(1)
1 result Filter
Book
In basket
Wydanie 1. pt.: Wspomnienia lwowskie, kazachstańskie i inne.
Książka Adama Zaleskiego ma wymiar szczególny. Opisuje losy rodziny inteligenckiej na tle wydarzeń XX wieku. Pokazuje, jak wychowanie, wartości etyczne i moralne, patriotyzm pomaga bohaterom godnie żyć w czasie pokoju i przetrwać w czasie trudnych lat kolejnych wojen. Losy rodziny Zaleskich to przykład losów tysięcy bezimiennych rodzin, których – niestety – nie znamy i prawdopodobnie już nie poznamy, a nie zostały opisane. Interesującym faktem jest niezwykły pragmatyzm hrabiny Stanisławy Zaleskiej, która wychowana w zamożnej rodzinie – umie stawić czoło rzeczywistości. Samotnie, w obcym kraju, w ekstremalnych niewolniczych warunkach zapewnia byt małoletnim dzieciom. Książka jest też swoistym studium losów ocalałej rodziny zamordowanego oficera Ryszarda Zaleskiego, obrońcy Lwowa. Po wojnie i powrocie do Polski dzieci kształcą się, pracują, awansują. Mama znajduje pracę, działa na rzecz lokalnej społeczności. Jest cenioną, spełnioną zawodowo i prywatnie osobą, samodzielną finansowo. Mijały lata – zesłaniec Adam został profesorem zwyczajnym Politechniki Wrocławskiej – uznanym na świecie, lubianym w środowisku, wychowawcą kilku pokoleń absolwentów. Czas nie zatarł jednak pamięci o Ojcu, o czasie poniewierki, głodzie, braku ojczyzny. Stąd ta książka.
Książka jest próbą zapisu ważniejszych wydarzeń mojego życia. Los wyznaczył mi miejsce na ziemi, które podlegało w XX wieku wielkim zmianom politycznym i etnicznym. Dlatego nagromadzi się materiał, moim zdaniem, nadający się do zapisania, a tym samym – utrwalenia. Starałem się w tej książce zaprezentować swoje pochodzenie, opisując rodzinę ojca i matki. Następnie przedstawiam przejścia moich rodziców podczas I wojny światowej na Ukrainie, okres międzywojenny i koncentruję się na opisie wydarzeń II wojny światowej, w której mój ojciec uczestniczył, dostał się do niewoli sowieckiej i tam został zamordowany, co pozostało w historii pod nazwą Zbrodnia Katyńska. Jako rodzina oficerska zostaliśmy aresztowani i wywiezieni do Północno-Wschodniego Kazachstanu do katorżniczych prac fizycznych. Starałem się opisać z pamięci pobyt na zesłaniu, nawiązując przy tym do wydarzeń politycznych w Europie podczas wojny. W okresie powojennym dużo podróżowałem służbowo i prywatnie. Opisuję obserwacje z tych peregrynacji, przedstawiam niektórych napotkanych, ciekawszych ludzi ich środowiska. Książkę poświęcam swojemu ojcu i jego współtowarzyszom – polskim jeńcom wojennym, zamordowanych bestialsko przez oprawców ze stalinowskiej policji politycznej NKWD. Pragnę, aby ta książka była protestem przeciwko łamaniu przyjętych w cywilizowanym świecie konwencji w stosunkach międzynarodowych.
Adam Zaleski (ur. 1928) lwowianin, sybirak, fototechnik, tenisista, narciarz, maratończyk, meloman, turysta. Emerytowany profesor zwyczajny nauk technicznych, wieloletni pracownik naukowy i dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej; prodziekan Wydziału Chemicznego (1969-1974), dyrektor Instytutu Chemii Organicznej i Fizycznej (1986-1991). Autor wielu patentów, publikacji naukowych, aplikacyjnych i popularyzujących technikę. Zasłużony i honorowy członek Fotoklubu RP (od 1998). Honorowy członek Royal Photographic Society of Great Britain (od 2000). Honorowy członek Związku Polskich Artystów Fotografików (od 2014).
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Filia nr 2
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again